Chili receptek

Ecetes sült paprika télire – fűszerezd meg a hideget!

Chili
Felhasználás
Szűrés törlése
Chili Hungária Webáruház
Chili Hungária Webáruház
Ecetes sült paprika télire – fűszerezd meg a hideget!

Ebben a cikkünkben az ecetes sült paprika télire való elrakását fogjuk tüzetesen megvizsgálni, kezdve a leginkább bevált recepttől egészen addig, hogy milyen fajta zöldséget érdemes beszerezni ahhoz, hogy a savanyúságunk tökéletes legyen.

Ecetes sült paprika télire? Aligha ez a leggyakrabban keresett kifejezés a Google-ön, de a gasztrorajongók, a nagyi receptjein felnőtt gourmet-k és a csípős ízek kedvelői is tuti, hogy legalább egyszer beütötték már a keresőbe. Ha valaki szereti a sült paprikából készült salátát, nemcsak szezonjában élvezheti, hanem egy ügyes tartósítással télvíz idején is az asztalra kerülhet.

 

Ecetes sült paprika télire – így készítsd

 

Sok nemzetközi konyha salátái, savanyúságai között megtalálhatjuk a sült paprikát, így nem egy receptet fellelhetünk az interneten az elkészítésére. Most mutatunk egy verziót, hogy rakható el az ecetes sült paprika télire.

 

Szükségünk lesz három kiló paprikára, 10 deciliter ecetre, 10 deka cukorra, 30 deci vízre, egy evőkanál sóra, 2 evőkanál olajra (ez lehet esetleg csípős fűszerolaj is, hogyha valaki pikánssá tenné a végeredményt), borsra és babérlevélre ízlés szerint.

 

  • A megmosott paprikákat tegyük egy tepsibe és 200 Celsius-fokon süssük őket 30-40 percig. Amikor már feketedik a héjuk, fordítsuk meg őket félidőnél, hogy a másik oldal is alaposan átsülhessen.
  • Ha van rá mód, ezt szabad tűzön, például grillen is végezhetjük, de ne csüggedjen az sem, aki egy panelkonyhában lát neki az ecetes sült paprika télire való elrakásának, sütőben is ugyanolyan finom lesz.
  • Amikor megsültek, szórjuk meg őket sóval és takarjuk le alufóliával, hagyjuk így állni őket 10-20 percen át. Ez azért fontos, mert a gőzölgés következtében a paprikák kicsit összeesnek, könnyebb lesz őket megtisztítani.
  • Következő lépésként egy szűrő segítségével gyűjtsük össze a levüket, de ezt ne öntsük ki, mert kelleni fog a pác elkészítéséhez – legalább 20 deci. Ha nincs annyi, hígítsuk vízzel.
  • A levet cukorral, sóval keverjük össze, és kis lángon melegítsük egészen forrásig. Ekkor zárjuk el a gázt, hogy vissza tudjon hűlni szobahőmérsékletűre a keverék.
  • Közben helyezzük a paprikáinkat megmosott befőttesüvegekbe, és öntsük fel őket a páccal. Utolsó lépésként, az üvegek bezárása előtt egy-egy evőkanálnyi forró olaj kerüljön a keverék tetejére. Ez lehet akár chilis olaj is a pikantéria kedvéért.

 

A csípősség élvezete – paprikafajták, amelyekből jó ecetes paprika válik




Alapvetően kápia paprikából szokás készíteni az ecetes sült paprikát, azonban szinte bármilyen vastagabb húsú, akár chili paprikából is nagyon finom lehet. Annak, aki nem annyira ismerős a csípős paprikák világában, íme néhány népszerű fajta. 

 

  • A jalapeno Európa egyik legismertebb chilije, sajtszószok és hamburgerek gyakori kiegészítője. 
  • A dupla olyan erős Habanero jellegzetesen trópusi, gyümölcsös ízű, nemcsak szószokban, hanem fűszerkeverékekben is használják. 
  • Csak a nagyon bevállalósak tegyenek kápia paprikáik közé szellemchilit (Naga Jolokiát), ami 2011-ig a Guinness Rekordok könyvének legerősebb chilije volt.

 

Így érdemes chilivel dolgozni

 

Bár ez a cikk elsősorban az ecetes sült paprika télire való eltevéséről szól, chilivel foglalkozó vállalkozásként nem hagyhatjuk ki, hogy ne hagyjunk itt néhány intelmet. Ugyanis a chili paprika nemcsak akkor csíp, ha elfogyasztjuk, hanem illóolajai a szembe és a bőrre kerülve erős irritációt okozhatnak. Ezért aztán gumikesztyűben és védőszemüvegben érdemes felvágni, tisztítani, és alaposan mossunk kezet felhasználása után.


Ha bármilyen kérdésed akadna, keress meg minket elérhetőségeink egyikén!