Aki szereti a csípőset, az minden évszakban szívesen fogyasztja, de valahogy télen még jobban esik a húsételek mellé egy-egy chili paprikát elrágcsálni nyersen vagy savanyítva. Ebben a cikkünkben most a jalapeno savanyúság receptje körül forog minden.
Nagy keletje van mostanában a chilivel ízesített ételeknek és italoknak, egyre többen ismerkednek meg a gasztronómia ezen csípős sarkával. Vannak, akik továbbmennek, és otthon termesztenek chili paprikát, majd kiszárítják, netalán elrakják télire befőttesüvegekben. Utóbbiaknak szól most ez a cikk, akik nemcsak frissen szeretnék élvezni a pikáns, komplex ízeket, hanem egy jó jalapeno savanyúság receptet keresnek.
A savanyított dolgok jótékonyan hatnak az emésztésre
A savanyítás (más néven fermentálás) során keletkező “jó” baktériumok, más néven probiotikumok segítenek a bélrendszer egészségének fenntartásában és javításában. A megfelelő bélflóra pedig rendkívül fontos az emésztés szempontjából, mivel segíti az ételek lebontását, a tápanyagok megfelelő felszívódását.
A savanyított ételek ezenkívül gyakran tartalmaznak enzimeket is, melyek további támogatói az emésztésnek. Ezért ha rendszeresen fogyasztunk savanyú káposztát, csalamádét, almapaprikát vagy épp jalapenót, azzal hozzájárulunk a belet érintő rendellenességek csökkentéséhez. Úgy általánosságban pedig a mindennapi közérzetünk is jobb lesz, mert a probiotikumok erősítik az immunrendszert, csökkentik a gyulladást, így a hidegebb, esősebb évszakban kevésbé leszünk betegek.
Íme, egy jalapeno savanyúság recept kezdőknek
Ha még most elrakjuk, karácsonyra már tálalhatjuk is a sült húsok mellé a savanyított jalapenót! Mindössze néhány hozzávalóra van szükség:
- 40 darab közepes jalapeno - több színűt is vehetünk
- 1 teáskanál só és 1 teáskanál cukor
- 2 evőkanál ecet
- 8 deciliter víz
- Ízlés szerint babérlevél, mustármag, bors
Mossuk el befőttesüvegeinket és alaposan töröljük őket szárazra. A vizet forraljuk fel egy edényben, közben a (kesztyűben) megmosott, felkarikázott paprikákkal tegyük ¾-ig tele az üvegeinket. A vízhez adjuk hozzá a sót, cukrot, ecetet és fűszereket, várjuk meg, míg elolvadnak és teljesen elkeverednek. Öntsük nyakon a paprikákat az üvegben a savanyítólével egészen a peremig, majd zárjuk le légmentesen őket. Aki szeretné, fóliát is tehet a kupakok alá. Legalább két hetet várjunk a felbontással, de minél tovább maradnak a lezárt üvegben, annál savanyúbb, pikánsabb íze lesz majd a paprikáknak.
Aki nem szeretne ezzel bajlódni, kipróbálhatja a vöröshagymás Habanero Savanyúságot is.
Így készíthetjük még el a chilit
A jalapeno savanyúság recepten túl még számos más módon feldolgozható, elkészíthető a chili paprikánk, és persze nem csak jalapenót lehet használni hozzájuk. Csinálhatunk chiliszószt, szárítással chili pelyhet vagy chili port, készíthetünk chilis fűszerolajat, a még nagyobb ínyencek pedig megpróbálkozhatnak a chili lekvár főzésével.
A chili jól megy sült és főtt húsokhoz, köretként, salátákba, tésztákhoz, de desszertekben is szokták használni (hallottunk már chilis étcsokiról), jól passzol hamburgerhez és hot-doghoz, és pizzafeltétnek sem utolsó. Utóbbinál csak arra figyeljünk, hogy ne legyen túl domináns, hiszen akkor feleslegesen tesszük rá a többi feltétet, ha a chili íze felülír mindent.
Receptekért, befőzési tippekért keress meg minket valamelyik elérhetőségünkön.