Ha téged is érdekel a kápia paprika télire való elrakása, jó helyen jársz, ugyanis cikkünk ezt a témát fogja körüljárni!
A kápia paprika télire való elrakása igazán egyszerű és változatos lehet, nem hiába találunk annyi kápiás savanyúságot a nagymamáink polcain. De nemcsak savanyúság, hanem más formában is elrakható ez a színes zöldség, és aki pedig a csípős ízeket szereti, chilis termékekkel is megbolondíthatja.
Miért pont a kápia?
Gazdag, kissé fűszeres, enyhén édes ízének, vastag húsának köszönhetően a kápia paprika sokféle ételben felhasználható, de nagyon jól megállja a helyét köretként is.
Gazdag C-vitaminban, E-vitaminban és más fontos tápanyagokban, így télen-nyáron segíthet fenntartani az egészséget és erősítheti is az immunrendszert. Azonban nem mindig van szezonja, és ha a kertben több termett, vagy jó áron találtunk a piacon nagyobb adag kápia paprikát, akkor érdemes eltenni belőle télire is.
Kápia paprika télire - mutatunk három módszert
Házi paprikakrém
- Egy kiló kápia paprikára, egy fej vöröshagymára, egy deci fehérborra, sóra, borsra, olívaolajra, balzsamecetre és egy gerezd fokhagymára lesz szükség a házi paprikakrémhez.
- A paprikákat magas hőfokra melegített sütőbe rakjuk és addig sütjük, amíg össze nem esnek és barnásak nem lesznek. Közben ne felejtsük el megfordítani őket.
- Ha ez megvan, vegyük ki őket egy tálra és takarjuk le nagyjából tíz perc erejéig, hogy a héja könnyebben lejöhessen majd.
- Húzzuk le a héját, távolítsuk el a magházat és vágjuk fel kisebb darabokra.
- Kockázzuk fel a hagymát, dinszteljük meg az olajon, öntsük rá a bort és pároljuk így még néhány percig. A paprika hozzáadása után kevergessük tovább pár percig, majd az egész mehet a turmixgépbe a fokhagymával és turmixoljuk pépesre az egészet.
- Ízesítsük a fenti fűszerekkel és csatos üvegben, hideg helyen tároljuk. Adhatunk hozzá csípős chilis olajat is, ha pikáns ízekre vágyunk.
Olajban eltett sült kápia
- Az előző recepthez hasonlóan süssük a paprikákat 200 fokos sütőben addig, amíg barna-fekete nem lesz a héjuk. Egy-másfél kilóval dolgozzunk itt is.
- A sütési idő alatt van lehetőségünk elkészíteni a fűszeres olajat - ehhez melegítsünk fel két deci olívaolajat, adjunk hozzá 1 fej fokhagymát gerezdekben, egy evőkanál oregánót, és ízlés szerint bors, só, citromlé is mehet hozzá. Konfitálunk, nem sütünk, vagyis a gyöngyöző olajat ne hevítsük tovább, tartsuk meg ezt az állapotot tíz percig.
- A héjuktól megszabadított paprikákat a fenti receptnél látott módon megszabadítjuk a csumától és a magoktól, majd steril befőttesüvegekbe rétegezzük, minden réteget olajjal és fokhagymagerezddel meglocsolva. A sort paprikával fejezzük be, majd zárjuk le jól az üveget és fényvédett helyen tároljuk.
Kápia paprika télire csalamádé formájában
- Öt kiló kápia paprikát mossunk meg és karikázzunk fel, tegyünk ugyanígy ízlés szerint másfajta paprikával, tökkel, két kiló vöröshagymával és uborkával is, csak rajtunk múlik, mit szeretnénk savanyúságként enni télen.
- Tegyük be őket egy nagy tálba, sózzuk meg alaposan 1-2 evőkanállal, majd legalább egy kiló kristálycukor és másfél liter ecet is mehet rá.
- Nem kell összekeverni, csak letakarva hagyni fél napig, másnap pedig előkészítjük a tiszta befőttesüvegeket.
- Mindegyik aljára helyezzünk borsszemeket, babérlevelet, és az előzőleg elkészített keverékkel - a lével együtt - adagoljuk tele őket.
- Sterilizálás után hagyjuk kihűlni őket és irány a kamrapolc.
Mi készülhet még kápiából?
Ezek mellett a kreatívabbak készíthetnek chutneyt vagy szószt, amelyeket szintén hasonló módon, üvegekben tárolhatunk a kamrapolcon.
Kérdéseiddel bátran fordulj hozzánk elérhetőségeinken!