A piacot és a boltokat járva bizonyára te is elszörnyedtél már azon, hogy felment a zöldségek ára. Az embernek ilyenkor eszébe jut, hogy jobb lenne inkább, ha ezeket otthon is megkaphatná a kertjéből. Nézzük hát, hogy is megy a kápia paprika termesztése.
A kápia paprika termesztése nemcsak a mezőgazdászokat érdekelheti, hanem azokat az ínyenceket is, akik szívesen tüsténkednek a konyhában, akiknek kedvenceik közé tartoznak a saláták, zöldséges köretek, lecsóalapú ételek. De akik szeretik a csípős, paprikaalapú szószokat, akik spórolnának a kajapénzen és otthon termesztenének zöldséget, azok is maradjanak velünk.
Kápia paprika termesztése – előzetes tudnivalók
Az édeskés ízű kápia sok étel alapja lehet, nem csoda, hogy népszerű a termesztők körében. Vastag húsa van, érés során pedig a színének változása jól jelzi, hogy mikor érdemes szüretelni, hiszen középzöldből élénkpirosba változik.
A paprika melegigényes növény, a csírázáshoz 20-25 Celsius-fok, a fejlődéshez pedig 20-28 fokos hőmérséklet szükséges. Fényigénye is nagy, ezért napos helyre kell ültetni, emellett oda kell figyelni, hogy a talajt folyamatosan nedvesen - de ne eláztatva - tartsuk.
A kápia paprika termesztése nem túl nehéz, a kezdők is bátran próbálkozhatnak vele.
- Első lépés a magok elvetése, melyre leghamarabb márciusban keríthetünk sort.
- Ha már kifejlődtek a magokból a palánták, akkor következhet azok kiültetése, a palántázást májusra tervezzük.
- 50x50 centiméteres sor- és tőtávolsággal kell számolnunk a kápia paprika termesztése esetén.
- Végül a betakarításnak szeptemberben jön el az ideje.
Mi készüljön kápiából?
A kápia paprika sokoldalúan felhasználható. Frissen kiváló választás szendvicsekbe, de ideális tartósításra is, készíthetünk belőle savanyúságokat vagy szárított formában is elrakhatjuk. Nyáron a grillételek mellé remek párosítás lehet belőle, a gyomorkímélő ételek kedvelői pedig párolva is elkészíthetik.
A töltött paprika a magyar konyha slágere, mely kápiából is készülhet, de csinálhatunk paprikakrémet vagy paprikasalátát is. Előbbit megbolondíthatjuk a csípősség kedvéért egy-két csepp Alabárdos - Halberdier chili szósszal. Az ínyencek pizzafeltétként is használhatják, és hallottunk már olyat is, hogy paprikalekvárt készített belőle valaki édes íze miatt. Te kipróbálnád?
Ezért jó otthon termeszteni a paprikát
Amit mi magunk termelünk meg, az biztos, hogy friss és egészséges táplálékforrással lát majd el minket. Pontosan tudjuk, hogy nem lesznek benne vegyi anyagok és növényvédő szerek, ezért nem kell majd aggódnunk ezek miatt. Továbbá a frissen leszedett zöldség ízét nem hasonlíthatjuk a bolti, hűtőházi változatokhoz, ezért is érdemes megpróbálkozni a saját nevelgetéssel.
Az otthoni termesztés ugyan pénz- és időigényesnek tűnhet elsőre, de hosszú távon megtérül a befektetett munka. A kápia paprika termesztése emellett szuper hobbinak is minősülhet, főleg azok számára, akik amúgy is szeretnek kertészkedni vagy a természetben tartózkodni. Jó ellensúlyozása egy olyan munkának, ahol egész nap a számítógép előtt kell ülnie az embernek, és a természet közelsége pedig stresszoldásként is remek.
Sőt, mi több, környezetvédelmi előnyöket is sorolhatunk az otthoni paprikaneveléshez, hiszen nem vesszük ki a részünket az importtal és szállítással járó környezetrombolásból.
Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, írj nekünk!