Minden sokkal finomabb, ha saját magad készíted el, és nem a bolti verziót használod, ugye? A kápia paprikakrém télire elengedhetetlen lakója a kamrapolcnak, és amint van hozzá érett paprikád, már neki is állhatsz a főzésnek.
A késes aprítók feltalálása nagyban megkönnyítette a háziasszonyok mindennapjait, rengeteg terhet levett a vállukról – vagyis a kezükről. A jó kápia paprikakrém télire már nyáron elkészül, tartósítási folyamata révén pedig jó sokáig eláll, ezért nem kell aggódnunk, hogy karácsony környékén vagy a januári nagy hidegekben nem fog az asztalra kerülni a finomságból. Az alapvetően édes készítményt a bevállalósabbak megbolondíthatják fűszerolajokkal is, hogy igazán pikáns csodát kapjunk.
Így készül a kápia paprikakrém télire
A nevéből adódóan szükség lesz több kiló kápia paprikára, de ha nincs más, vagy nem szereti a család túlzottan, akkor paradicsompaprikát vagy piros kaliforniai paprikát is használhatsz.
- A nulladik lépés, hogy csírátlanítani kell a befőttesüvegeket, amikbe majd a paprikakrém kerül. Ez úgy fest, hogy forrásban lévő vízbe kell őket tenni legalább tíz percre, majd kiszedni és fejjel lefelé fordítva hagyni, hogy maguktól megszáradjanak.
- Amíg száradnak, neki is állhatsz a kápia paprikakrém télire való elkészítésének. Mosd meg a zöldségeket, távolítsd el a csumájukat, szeleteld fel őket nagyjából, majd tedd bele a késes aprítóba.
- Mehet mellé fokhagyma is, és az egészet aprítsd pépesre. A keveréket ezután tedd bele egy lábasba, adj hozzá bőven sót (három kiló paprikához legalább 40 dekagrammnyit), és ha felforrt, öt percig még főzd utána.
- Ha elzártad a gázt, mehetnek a befőttesüvegbe a krémek, majd vákuumzárással (fejjel lefelé fordítva) zárd le őket, és tedd száraz dunsztba.
- Ehhez egy sötét, párnákkal és takarókkal kibélelt dobozra lesz szükséged, ahol egy-két napig van idejük hűlni az üvegeknek.
Ha csípősen szereted, akkor a Pogányborsból adhatsz hozzá néhány cseppet, esetleg megbolondíthatod chili paprikával is.
Mire jó a paprikakrém?
Télvíz idején aligha találunk a boltokban friss, lédús paprikát és paradicsomot, amit a pörkölt vagy csirkepaprikás alá tehetnénk. Ezt a gondunkat oldja meg ilyen jól az ízletes kápia paprikakrém télire elkészített változata. Azonban nemcsak itt használhatjuk, hiszen a paprikakrém igen sokoldalú fűszer.
Kenhetjük például kenyérre, pirítósra, de használhatjuk egyfajta magyaros mártogatósként zöldségek mellé is. Ha kevernénk az olasz és a magyar konyhát, akkor finom bruschetta alap válik belőle. Chipsekhez, pitákhoz is adhatjuk a kápia paprikakrémet, de ahogy már fent említettük, a fő felhasználási területe a levesek, pörköltek, gulyások.
Ha került a polcunkra elég kápia paprikakrém télire, akár marinádokhoz is felhasználhatjuk, és nem ördögtől való, ha barbecue ízesítéssel is kísérletezünk. A csípősebb változatot pedig chutney vagy salsa alap hozzávalójaként kezelhetjük.
Nemcsak finom, de egészséges is
A paprikakrémnek számos egészségügyi előnye van. Jó C-vitamin, A-vitamin és antioxidáns forrás, segíthet hát az immunrendszer erősítésében, a rák elleni védekezésben és a szív egészségének javításában. Ha csempésztünk bele egy kis chili paprikát, akkor a kapszaicin gyulladáscsökkentőként, fájdalomcsillapítóként is hat, és felpörgetheti az emésztésünket. Plusz a csípős ízek jobban esnek a hideg időben.
A csípős kiegészítőkkel kapcsolatban bátran keress fel minket elérhetőségeink egyikén!