Az édes paprika, mint fűszer, egy külön felfedezés eredménye. A Magyarországra érkezett és elterjedt fajta még erősen csípős volt, ezért sokáig ártalmasnak, sőt, egyenesen mérgezőnek gondolták. Aztán a történelmi események és a szükség úgy hozta, hogy az emberek rájöttek, nemcsak nem ártalmas, hanem egyenesen az életük múlhat a paprika fogyasztásán.
Összességében a népi konyha hamar rákapott, hiszen a főzéshez használt zsír, üvegesre pirított hagyma kifejezetten jól illik a paprika zamatához. A kissé érzékeny növény számára a hazai klíma kedvezett, így az arra alkalmas területeken egyre nagyobb paprikaültetvények jöttek létre. Ám ekkor még mindig a csípős fajta van a porondon.
Közösségek a paprika szolgálatában
A kisebb falvaknak, településeknek bőven adott munkát a növény szakszerű gondozása. A palánták kiültetését követően a néphagyomány szerint kilenc pénteken kellett kapálni. Ősszel kezdődhetett a szüret, majd a hazaszállítást követően több méteres darabokba fűzték őket. A házak eresze alatt az egész környéken virítottak a vénasszonyok nyarán a paprikakoszorúk.
A feldolgozáshoz el kellett távolítani a csumát, illetve a magokat. Ezt is közösen tették, majd a végleges szárítást kemencékben fejezték be. Ezután az aprítást a szőlőnél jól bevált módon lábbal végezték, rostálást követően pedig hatalmas mozsarakban porították. Később ezt a munkát a Tisza menti molnárok végezték, aminek a végeredménye nagyon finom porállagú őrlemény lett. Még több történetet a paprika múltjáról, felhasználásról korábbi blog bejegyzéseink között találsz.
Így lett a csípősből édes paprika
Ekkor még mindig nem volt jól bevált módszer arra, hogy miként lehet édes fűszerpaprikát nyerni. A felfedezésre egészen az ötvenes évek végéig kellett várni, amikor a Pálffy testvérek rájöttek, hogy ha eltávolítják a paprika ereit, akkor elveszti a csípősségét.
Ezzel az eljárással készült el a világ szenzációnak számító Édesnemes Szegedi Paprika. Új lendületet kaptak a paprikatermesztők, és addig-addig nemesítették és keresztezték a különböző fajokat, míg sikerült egy olyan gyümölcsöt létrehozniuk, ami akkor is édes maradt, amikor az összes mag és ér benne volt.
Szerepe az étkezésben
Az édes paprika azoknak is jobban csúszik, akik számára nem ajánlott a kapszaicin fogyasztása, vagy csak egyszerűen nem szeretik a pikáns ízeket. Öt nagy különböző típusát különböztetjük meg a fűszerpaprikáknak: a csemegét, az édesnemest, a félédest, a rózsát és erős paprikát. Ezeket aszerint váltogathatod, hogy színezni vagy fűszerezni szeretnéd jobban a készülőben lévő ételt. Díszítésnek is használhatod: színesebbé teszi az uborka- vagy a krumplisalátát, a rántottát. Retro hangulatot idéz a szendvicsekre vagy a töltött tojásra nyomott egy pötty paprikakrém.
Még egy csavar
Legyen szó akár édes akár csípős változatról, lehet még egy löketet adni az ízlelőbimbóknak, mégpedig a füstöléssel. A füstölési eljárást régóta alkalmazzák tartósítás miatt, és vitathatatlan, hogy egy jó füstölt kolbász vagy füstölt paprika illatára összefut az ember szájában a nyál.
Ha szeretnéd időnként megbolondítani az ételeidet egy különlegességgel, akkor szerezd be az édes füstölt paprikaport a webáruházunkból! Ahogy minden termékünket, ezt is gondos nevelés után gyűjtöttük be és dolgoztuk fel, odafigyelve arra, hogy minél jobban megőrizzük a természetességét.
Segíthetünk? Ha kérdés merült fel benned a termékeinkkel vagy a rendelés menetével kapcsolatban, vedd fel velünk a kapcsolatot, örömmel állunk a rendelkezésedre!