A magyaros konyha elengedhetetlen íze a csípős, ezt pedig akár saját termesztésű chili paprikával is a lábasba és a tányérokra varázsolhatjuk. Ám egy zöldség sem áll el addig, amíg szeretnénk, ezért érdemes megfontolni a tartósítást. Lássuk, hogy is néz ki a chili szárítása.
Az itthon is népszerű chili paprika szárított formában hosszabb ideig eláll, sőt, a nyers változatnál valamivel intenzívebb íze van. Sokoldalúan ízesíti meg ételeinket, és még az egészségünket is javítja - kell ennél több?
Miért pont a chili?
Mert fantasztikus íze van és szinte bármilyen ételt felturbózhatunk vele, illetve a belőle készült termékekkel. Emellett egészségügyi hatásai sem utolsók: a chiliben található kapszaicin serkenti az anyagcserét, természetes fájdalomcsillapító, támogatja az immunrendszert, a szív- és érrendszer egészségét és a normál emésztési folyamatokat. Frissen a legjobb és legintenzívebb az íze, de nem mindig van lehetőségünk ilyen formában fogyasztani, ezért szárított, porrá őrölt vagy épp savanyított változatai is tökéletesen megteszik.
Ha nem szeretnél otthon bajlódni vele, próbáld ki az extra erős chilik rajongóinak szánt Carolina Reaper port, de ha jobb szereted, ha valami a kezed munkáját dicséri, tanuld meg, hogy zajlik a chili szárítása.
A chili szárítása lépésről lépésre
A chili szárításának első (vagy inkább nulladik) lépése a kívánt paprika kiválasztása. Fontos, hogy érett legyen, de talán még fontosabb, hogy olyan mellett tedd le a voksod, amit egész télen szívesen fogyasztanál, és nem túl erős az ízlésednek.
Mosd meg alaposan, majd a választott szárítási módszertől függően kezdd el a folyamatot.
- A legkönnyebben elérhető módszer, ha légkeveréses sütőben látsz neki a chili szárításának. Ehhez melegítsd fel a sütőt 50-60 Celsius-fokra - közben se hagyd, hogy melegebb legyen - és helyezd a sütőrácsokra a paprikákat. Addig tartsd bent őket, amíg minden nedvességtől megszabadítottad őket, a folyamat felénél érdemes megforgatni a chiliket, hogy egyenletesen száradjanak.
- Egyesek a szabad levegőn szárított chilire esküsznek, ez a leglassabb, ám legtermészetesebb folyamat. Ilyenkor egy füzérre felakasztva a spájzban vagy az erkélyen, udvaron szárad a chili, ilyet gyakran látni vidéken (de többnyire más paprikákkal), illetve Törökországban, Olaszországban és Mexikóban is. Itt a chili szárítás legalább 3-6 hetet vesz igénybe.
- Speciális szárítógépet is használhatunk, ami ugyan megköveteli a ráfordított anyagiakat, de a használati utasítás segítségével könnyen elkészíthető a ropogós finomság.
Fontos, hogy a repedezett, teljesen kiszárított chili paprikát légmentesen zárható üvegben vagy fémdobozban kell tárolni, sötét és hűvös helyen annak érdekében, hogy minél tovább elálljon.
Felhasználási módja
A szárított chilit belevághatjuk szeletenként a húslevesbe, ahogy nagypapáink tették az erőspaprikával, de ennél sokkal változatosabb módokon is felhasználhatjuk a konyhában. Készíthetünk például chiliport, hogy szószok, levesek, curryk, zöldségek és húsok fűszere legyen, apróra vágva chilipelyhet, olajba áztatva chiliolajat. Hozzáadhatjuk saját készítésű, pikáns fűszerkeverékeinkhez, és a grillszezonban remek alapanyag szószok, marinádok elkészítéséhez.
A chili szárítása kiváló módja annak, hogy mindig kéznél legyen a pikáns fűszer. Fedezd fel termékeinket, és keress fel minket elérhetőségeink egyikén!