A chili szárítása mesterfokon olyan tudomány, amelyet érdemes elsajátítani. Így ugyanis könnyen tartósíthatjuk chili paprikáinkat, amelynek köszönhetően lényegében bárhol, bármikor megízesíthetjük vele ételeinket. A szárítás nagy előnye, hogy a chili semmit sem veszít az ízéből.
Ez a legfőbb teendő a szárítás előtt
Ha szeretnél belevágni a chili szárításba, akkor először távolítsd el a paprikák magjait. Amennyiben ezt a lépést elmulasztod, akkor kesernyés íze lehet a pornak, amit készítesz. Célszerű még a szárítás előtt sort keríteni a magok eltávolítására, mert ilyenkor még könnyebb ezt elvégezni.
Bármilyen chilivel is van dolgod, érdemes kesztyűt viselned. Ügyelj arra, hogy ne nyúlj a szemedhez, a szádhoz vagy az orrodhoz, máskülönben komoly kellemetlenségeket kell majd átélned.
Chili szárítása mesterfokon: az első lépések
Mindenképp csak hibátlan chiliket válassz. Mosd meg őket alaposan, majd ha ezzel megvagy, akkor a napon hagyd őket megszáradni. Ideális, ha a hőmérséklet tartósan 20 Celsius-fok felett van. A folyamatot kissé felgyorsíthatod, amennyiben kettévágod a chiliket.
Alternatívaként szóba jöhet az is, hogy zárt, meleg helyen szárítsd a chiliket. Ebben az esetben türelmesebbnek kell lenned, de egy jól szellőző padláson is meg lehet próbálkozni ezzel a feladattal. A megfelelő szellőzés azért lényeges, hiszen az a célunk, hogy a nedvesség maradéktalanul távozzon a chilikből.
A chilik szárítására sütőben is sort lehet keríteni. Fontos, hogy kifejezetten alacsony, 50 fok körüli hőmérsékletre állítsd a sütőt. 70 Celsius-fok feletti hőmérséklet esetén a paprika meg fog sülni. Egyes berendezések esetén ahhoz, hogy ilyen alacsony hőmérsékletet tudj elérni, a melegítés funkciót kell használni.
A chiliket felszeletelve kell a sütőrácsra tenni, mégpedig úgy, hogy egymással ne érintkezzenek. Fontos, hogy a paprikák között elegendő helyet kell hagyni ahhoz, hogy áramolni tudjon közöttük a levegő. Ha sok chilit szeretnél egyszerre szárítani, akkor egyszerre több rácsot is tehetsz természetesen a sütőbe, ám arra ügyelj, hogy legyen köztük minimum hét centiméter.
Az, hogy mennyi ideig kell sütőben szárítani a paprikákat, több tényezőtől is függ: a héj vastagságától, a páratartalomtól, valamint természetesen a sütő hőmérsékletétől is. Ne hagyd hosszú ideig magukra a chiliket, bizonyos időközönként nézz rá, hol tart a folyamat, és ha szükségesnek találod, forgasd meg a paprikákat. Amennyiben a nedvesség teljesen távozott a chilikből, tapintásuk ropogóssá válik, akkor kiveheted őket a sütőből. Arra azonban készülj fel, hogy ez egy fél napot is igénybe vehet.
Akár aszalógépben is lehet chilit szárítani
A chili szárítása mesterfokon aszalógépben is történhet. Ha társasházban laksz, akkor nem feltétlenül fogod tudni napon szárítani a paprikákat, a sütőben szárítás pedig meglehetősen időigényes.
Ha kifejezetten egyszerű és gyors megoldást szeretnél, akkor kétségkívül egy aszalógéppel tudsz a leghamarabb látványos eredményeket elérni. Ebben az esetben is kizárólag hibátlan chiliket használj. A kisebb chiliket egészben is száríthatod aszalógépben, a nagyobbakat viszont vágd fel darabokra. Terítsd szét az aszalótálcákon a paprikákat, majd a gép hőmérsékletét állítsd 50-70 fok közé.
Lényeges, hogy gyakran forgasd a tálcákat. Ha azt látod, hogy valamelyik chili már száraz, vedd ki.
Ha kérdésed lenne a chili szárítással vagy a chili fűszerekkel kapcsolatban, keresd fel ügyfélszolgálatunkat bizalommal!